tábor 2008

 

    LOV BOBŘÍKŮ NA TÁBOŘE LVÍČAT

 

    Skautský tábor 23. oddílu Lvíčata se konal na konci prázdnin, v termínu 16. - 30. 8. 2008. Naším útočištěm se stal srub Nýznerov v srdci Rychlebských hor, který nám pronajala Lesní správa v Nýznerově. V této klidné a civilizací nepoznamenané končině, kterou najdete v mapě pod názvem „Údolí Stříbrného potoka“, ve srubu bez elektřiny, s tekoucí vodou pouze v potoce a s telefonním signálem dosažitelným pouze z polské strany, jsme prožili nezapomenutelných 14 dní, plných kamarádství a letní pohody. Bylo tam krásně…

  

    Během tábora si děti osvojily nejrůznější táborové činnosti, např. sekání dřeva, zapalování a udržování ohně, vaření na ohni či na kamnech, mytí nádobí v lavoře, zpívání písniček s kytarou, stavění hrází na potoce, koupání nejen v potoce, ale i v lavoře s teplou vodou, psaní kroniky,… a to vše bez slziček a stezku po rodičích.   

    Letošní celotáborová hra, která byla připravená podle knihy Jaroslava Foglara „Hoši od Bobří řeky“, nesla název „Lov bobříků na Stříbrném potoce“. Dvě skupinky dětí „lovily bobříky“, resp. plnily zkoušky a úkoly, aby získaly pomyslnou „kůži bobra“, určité hodnoty a učité barvy. „Bobříky“představovaly nabarvené látkové knoflíky, které si děti navlékaly na šňůrku jako korálky. Někteří nosili „své ulovené bobříky“ na krku, jiní si je pověsili v chatě na zeď. Některé zkoušky si splnil každý individuálně, např. bobříka hladu, mlčení, odvahy, síly a bobříka ledňáčka. Jiné jsme plnili společně, třeba bobříka mrštnosti při táborové olympiádě, bobříka poznávání květin během výletu na Paprsek nebo bobříka turistu během táborových výletů

Během výletu poznáváme rostliny - plníme Bobříka květinOddíl Lvíčata na vrcholu Lví hory

    Počasí nám přálo, a proto byl letošní tábor více zaměřen na turistiku a poznávání Rychlebských hor a Jeseníků. Při táborových výletech jsme vystoupali na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1125 m n. m.), zdolali jsme i druhý nejvyšší vrchol Lví horu (1040 m n. m.), přešli jsme Polský hřeben plný dozrávajících borůvek, prošli jsme údolí Stříbrného potoka, vykoupali jsme se v Nýznerovských vodopádech. Došli jsme také do Žulové, vzdálené od našeho srubu 11km, kde jsme strávili celý den hrou „Poznej město Žulová“. Starosta města Žulová nás osobně provedl výstavou „750 let od založení Žulové“. Každý den jsme měli výlet nebo alespoň kratší procházku, a tak jsme na konci tábora zjistili, že jsme za 14 dní nachodili úctyhodných 102 km!

návšteva starosty Žulové

 A jak se tábor líbil dětem? Přečtěte si básničky, které děti napsaly při zkoušce osamělosti, aby jim hodina strávená v lese o samotě rychleji ubíhala.
 

NÁŠ TÁBOR
(Pavla Dittmarová)

Na táboře jsme na horách,

V Polsku jsme byli na borůvkách.                                         

Koupeme se v potoce,

Máme rádi ovoce.

Plníme tu bobříky,

Je tu altán malinký.

Hrajeme tu různé hry,

Byli jsme i na hříbky.

Máme tu i táboráky

Vždy u nich zpíváme rádi                                                                            

 

TÁBOR

(Žaneta Kubalová – Myšák)
Máme chatu u lesa,

Je to pěkná chatka

Před ní teče potůček,

Můžem se v něm čvachtat.

Večer máme ohýnek,

U něj vždycky zpíváme

A písničky vybíráme.

Chodíme na výlety

Každý den je sranda,

Smějeme se každý den,

Je to prostě bomba!

 

Osobně se těším na příští prázdniny a na tábor, který k létu neodmyslitelně patří.…J

Za 23. koed. oddíl Lvíčata Štěpánov napsala Kristina Záchová – Želwice